Bilancia svetových dní mládeže v Madride.

Ve španělském hlavním městě se včera za přítomnosti arcibiskupa, kard. Rouca, konala bilanční tisková konference Světových dnů mládeže. Organizátoři při ní poskytli konečné detaily týkající se účasti, nákladů, spolupráce s městskými institucemi i novináři.  Kard. Rouco však v prvé řadě vyzdvihl “radost víry, která nakazila celý světrdquo, a mladé lidi ocenil za jejich “laskavost a ochotu ke službě". 

Také ředitel Světových dní Yago de la Cierva poukázal na slušnost a ukázněnost poutníků, jimiž dali dobrý příklad občanské společnosti, a poděkoval policii, lékařské službě i městské dopravě, díky níž přemisťování poutníků proběhlo bez sebemenšího incidentu. Organizátoři v těchto dnech pracují na úklidu madridského letiště a dalších míst setkání.  Jak již pořadatelé mnohokrát uvedli, Světové dny se plně samofinancovaly. Jejich náklady obnášející zhruba 50 milionů eur byly pokryty z příspěvků poutníků (31, 5 milionu), sponzorských darů (16,5 milionů) a diecézních fondů a jiných privátních donací (2,4 miliony). Městská správa ani španělská vláda na akci nepřispívaly, naopak pro španělskou ekonomiku měl příliv poutníků pozitivní ekonomický dopad – za týden setkání fakturovaly obchody a restaurační zařízení více než sto milionů eur, což je čtyřnásobně více v porovnání se srpnem loňského roku. Tradičně neziskové období horkého léta se tak proměnilo v nebývalou vzpruhu v čase španělské hospodářské krize. Jak dále uvedl ředitel Světových dní, během setkání vyhledalo dva a půl tisíce účastníků lékařské ošetření, což je poměrně malý počet vzhledem k rozměrům akce. Počet akreditovaných médií dosáhl pěti tisíc, z nichž téměř tři tisíce byla španělská. Španělská televize uskutečnila 55 zvláštních přenosů, jejichž sledovanost se vyšplhala na 15 milionů diváků.

Pridaj komentár